Praeitą savaitę IVb klasės mokiniai prisijungė prie Lietuvos mokyklų iniciatyvos „Pasveikink Vilnių“ ir išsiuntė virtualų sveikinimą Lietuvos sostinei 700-ojo gimtadienio proga. Gavę PADĖKĄ iš Vilniaus Emilijos Pliaterytės progimnazijos Direktoriaus Gintaro Alfonso Petronio, labai apsidžiaugėme. Praeitą savaitę mokiniams pristačiau šią iniciatyvą, jie man pritarė ir ėmėmės darbo. Prisiminę padavimą „Kaip kunigaikštis Gediminas įkūrė Vilnių“, išradingai ir kūrybingai piešėme staugiantį geležinį vilką ant kalno, kurį Kreivuoju vadindavo, rašėme nuoširdžius sveikinimo žodžius ir palinkėjimus Vilniui, ir viską įkomponavę į vieną didžiulį plakatą išsiuntėme iniciatyvos rengėjams. AČIŪ mokiniams už palaikymą ir geras emocijas dirbant. Rezultatai Jūsų vertinimui ir džiaugsmui.
2023 m. pilietinė iniciatyva „Atmintis gyva, nes liudija“ mokykloje ir kitose institucijose vyko jau 15-tą kartą. Iniciatyvos simbolis – žvakė, kuri simbolizuoja gyvybę, šviesą, teisingumą, atmintį ir vienybę. Mokyklos languose sužibo žvakutės. Klasėse vyko valandėlės skirtos paminėti svarbų istorinį įvykį. Po pirmos pamokos mokiniai susirinko į foje ir sugiedojo ‘Tautišką giesmę”. Pertraukų metų foje skambėjo dainos apie laisvę, Lietuvą, meilę gimtinei. Visose pamokose vyko integruota veikla skirta Sausio 13 d.
Sausio 27 d. Zarasų viešojoje bibliotekoje lankėsi pirmokai su mokytoja Dalia Kukonenko. Lankytojai dalyvavo sensorinio skaitymo edukacijoje „Kaip kiškis mokėsi drąsos“.
Smalsuoliai sužinojo kokį kūrinį skaitysime, kaip vyks skaitymas, ką darysime skaitydami. Visi įsijautę į skaitomą istoriją apie bailųjį kiškį Leoną keliaudami kartu su juo daug ką išbandė, išgirdo, pamatė, pajautė, užuodė. Dalyviai laistė gėles, valė dulkes, nepabūgę šalto vandens nardė upelyje. Nebaisu jiems buvo ir meškos urve ir, galiausiai, susidūrę su vilku jo nepabūgę atidavė besočiui sausainius. Juk svarbiausia buvo išgelbėti Luną.
Reflektuodami pasakojo kaip jiems pavyksta būti drąsiems.
Zina Černovienė, Zarasų viešosios bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė
Nuotraukų aut. Vita Juškėnienė
Artėja Lietuvos valstybės atkūrimo diena vasario 16-oji, o visa Lietuva švenčia valstybės sostinės Vilniaus 700 metų jubiliejų.
Šioms datoms paminėta Zarasų rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje vaikams organizuota valandėlė „Apie kunigaikštį Gediminą ir Lietuvą“. Joje dalyvavo Zarasų „Santarvės“ pradinės mokyklos priešmokyklinės grupės ugdytiniai su mokytoja Jolanta Bagdonavičiene.
Lankytojai klausėsi legendos apie Lietuvos didįjį kunigaikštį Gediminą, Vilniaus miesto gimimą, valstybės vėliavą ir jos spalvas. Iš spalvoto popieriaus sudėjo vėliavą, papasakojo apie jos spalvų reikšmes. Gamindami atvirukus dažė Gedimino pilies bokštą, jame iškėlė trispalvę, apsodino medžiais ir gėlėmis, statė miestą. Tegul klesti ir džiugina visus Lietuvos sostinė Vilnius.
Zina Černovienė,
Zarasų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė
Nuotraukų autorė Inesa Dumbravienė
Sausio 25 d. bibliotekoje lankėsi Zarasų „Santarvės“ pradinės mokyklos I c klasės mokiniai su mokytoja Irena Sabaliauskiene. Mažieji lankytojai mokėsi kurti pasakojimą pagal tyliosios (bežodės) Ievos Babilaitės knygos „(Ne) vienas“ iliustracijas.
Dalyviai edukacijos pradžioje vartydami knygos puslapius pastebėjo, kad juose nėra teksto. Klausydamiesi bibliotekininkės pasakojimo sužinojo, kad tokia knyga vadinama tyliąja arba bežode knyga, o tekstą galima patiems sukurti. Vaikai vieni pasakojo ką mato iliustracijose, kiti siūlė personažų vardus. Visi draugiškai kurdami sukūrė pasakojimą apie žmogpaukštį Kiką ir šunį Arį. Džiaugėsi, kad jie susidraugavo. Klausėsi patarlių apie draugystę, patys jas kūrė. Draugams dovanojo širdeles.
Zina Černovienė,
Zarasų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė
Nuotraukų autorė Vita Juškėnienė
Sausio 19 dieną Zarasų viešojoje bibliotekoje lankėsi priešmokyklinės d grupės ugdytiniai su pedagogėmis Rasa ir Laura. Jie dalyvavo edukacinėje programoje „Sensoriniai skaitymai vaikams „Zuikis Puikis“. Dalyviai edukacijos pradžioje sužinojo, kad klausysis istorijos apie Zuikį Puikį ir netgi patys dalyvaus joje. Pamatė laikrodį, kuris skaičiuoja laiką atgal ir sužinojo kiek laiko vyks edukacija.
Mažieji dalyviai klausėsi, stebėjo istorijos inscenizaciją, patys joje dalyvavo išbandydami taktilines ir kitas sensorines priemones pasitelkę įvairius pojūčius: klausą, regą, lytėjimą. Keliaudami Eduardo Mieželaičio eiliuotos poemos „Zuikis Puikis“ keliais „kūrė“ girelę, smagiai šoko trypė su Zuikiu Puikiu, „išrikiavo mokinius“, priraitė dvejetukų. Išradingai papuošė Zuikį Puikį.
Džiaugėsi patirtais pojūčiais ir pažintimi su Zuikiu Puikiu.
Zina Černovienė, Zarasų viešosios bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė
Nuotraukų aut. Vita Juškėnienė
Keliauti po muzikos šalį panoro Zarasų „Santarvės“ pradinės mokyklos 1 c klasės mokytoja Irena Sabaliauskienė su savo mokinukais. Spalvotos knygelės ir kompaktinės plokštelės padėjo mūsų muzikinėje kelionėje, paįvairino užsiėmimą ir labai visus sudomino.
Muzika skatina kūrybiškumą, ugdo klausą ir turi teigiamos įtakos emocijoms. Vaikai susipažino su klasikine muzika, muzikinėmis sąvokomis, su garsiausių kompozitorių kūriniais – „ Muzikijos“ leidyklos išleista edukacinio ciklo „Klasikinė muzika vaikams“ knygele ir kompaktine plokštele „Vienaragio mįslė“. Kartu su Vienaragiu, stebuklingoje šalyje, atradome muzikos , žodžio ir dailės pasaulį. Paveikslėlių knygoje „Maestro (Ne)leidžia groti“ vaikai sužinojo apie žinomo XIX a. Prancūzijos kompozitoriaus Šarlio Kamilio Sen Sanso pasiekimus, išgyvenimus, ieškojimus ir atradimus. Klausėmės kompozitoriaus žymiausio muzikinio kūrinio „Žvėrių karnavalas“, atpažinome zuikį, dramblį ir kt. Prisilietėme ir M. K. Čiurlionio kūrinių, skaitėme žiemos pasakos ištrauką iš knygos „Šiandien karaliai mums pasakas seka“ ir klausėmės klausėmės... Nebuvo pamiršti ir P.Čaikovskio „Spragtukas“, ir A. Vivaldžio „Keturi metų laikai“.
Vita Juškėnienė,
Zarasų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Aptarnavimo skyriaus vyresnioji bibliotekininkė
Nuotraukos autorės
Sausio 17 dieną IVB klasės mokiniai išsiruošė į Zarasų krašto muziejų, kur edukatorė Sigita Paradnikienė mus supažindino su svarbia muziejininko profesija ir parodė muziejaus archyvo patalpas, kuriose mes dar nebuvome. Pabuvojome muziejininkų kabinete, archyvaro - kultūrinės veiklos bei Direktoriaus pavaduotojo - vyriausiojo fondų saugotojo kabinete. Sužinojome, kaip eksponatai patenka į muziejų, kaip seni daiktai registruojami rašant juodu rašikliu storose knygose. Jų yra 10. Net seni plėšitiniai kalendoriai čia yra vertybė. Įdomu buvo muziejaus archyve, kur mūsų senelių prosenelių seni daiktai yra apibūdinami ir taip pat registruojami, kad būtų lengviau juos surasti. Po to mus nusivedė į muziejaus salę, kur smagiai grojo senas patefonas. Kitoje salėje malėme senomis girnomis miltus iš rugių, kuriuos atnešė rūpestingoji edukatorė. Apžiūrėję senus pintus daiktus, grūstuvus, sviestmušes, sėtuvę, pintinę, vėtyklę ir medinius samčius nuėjome į kitą salę, kur yra eksponuojama Rimanto Bikulčiaus fotografijų paroda. Ten mus pasitiko svarbūs ir nusipelnę Zarasų krašto žmonės. Šioje salėje yra senas pianinas, kuriuo mokinė Simonija pagrojo Menuetą, o mokytoja - Oginskio Polonezą. Ačiū muziejaus prižiūrėtojai Olgai už šypseną ir malonų bendravimą. Dėkojame edukatorei Sigitai už įdomų ir nuoširdų muziejininko profesijos pristatymą. Gal ateity ir mūsų gretose atsiras muziejininkų, kuriems bus svarbi mūsų krašto praeitis ir ateitis...
IVb klasės mokytoja Danutė Tumalovičienė
Š.m. sausio 11 d. mūsų mokyklos bendruomenė antrą kartą paminėjo Tarptautinę AČIŪ dieną. Šios dienos tikslas - atkreipti visų mūsų dėmesį į tai, kokią svarbą turi padėkos žodžiai. Jie yra reikšmingi kiekvienam iš mūsų, nes stiprina mandagumo ir dėkingumo jausmą, padeda kurti šiltus ir pagarbius tarpusavio santykius. Vienus šis žodis padaro stipresniais, kitus pradžiugina, o galbūt ir nustebina. Padėkoti visada rasime kam ir už ką.
Klasėse su mokiniais mokytojos diskutavo apie šios dienos paminėjimo prasmę, gamino širdeles, gėlytes, laikučius, atvirukus su padėkos žodžiais AČIŪ mokytojoms, tėveliams, seneliams, draugams, mokyklos administracijai, mokinio padėjėjoms, logopedei, spec. pedagogei, psichologei ir kitiems mokyklos darbuotojams – bibliotekininkei, buhalterei, meistriukui, kiemsargiui, virėjoms, valytojoms už jų šypseną, meilę, rūpestį, priežiūrą, pagalbą, geranoriškumą, padrąsinimą, skanų maistą, tvarką ir švarą, geras pamokas bei veiklas, perduotas žinias, pagalbą einant žinių labirintais, raktų pasaugojimą, techninę pagalbą, saugų vežiojimą, naujas spintas ir knygų skaitymą.
Bendraudami dažniau nepamirškime padėkoti vieni kitiems. Sakome DIDELĮ ir NUOŠIRDŲ AČIŪ mokiniams ir mokytojoms: 0c kl. D. Baubinaitei, 1a kl. D. Kukonenko, 1b kl. B. Veliękienei, 1c kl. I. Sabaliauskienei, 2a kl. J.Trimonienei, 2c kl. R. Gecevičienei, 3a kl. I. Vainiūnienei,3c kl. L. Zibolienei, 4c kl. L. Lumbienei, 4d kl. S. Paradnikienei už prasmingai praleistą laiką, mandagumo pamokas, džiugias akimirkas ir pakylėtas emocijas.
Renginio koordinatorė
mokyklos psichologė
Zita Aleksandravičienė
Daugeliui keturiasdešimtmečių ir jaunesniems Vilniaus televizijos bokštas yra tik bokštas su veikiančiu restoranu arba stilizuota Kalėdų eglė.
Tačiau vyresnieji lietuviai ir besidomintys Lietuvos istorija Vilniaus televizijos bokštą sieja su kovomis, krauju pralietu dėl laisvės. 1991 metų sausio 13-osios naktį prie televizijos bokšto kruvinoje kovoje grūmėsi sovietų kariuomenės tankai ir ginkluoti kariai su beginkliais taikiais Lietuvos gyventojais. Nelygioje kovoje žuvo net keturiolika lietuvių, jauniausiam buvo išaušę tik septyniolika pavasarių. Kiekvienais metais sausio 13-ąją vyksta minėjimai, skirti Laisvės aukoms pagerbti. Renginiuose dalyvauja suaugusieji ir mokiniai.
Sausio 13-ąją Zarasų „Santarvės“ pradinės mokyklos IV c klasės mokiniai su mokytoja Laimute Lumbiene dalyvavo Vaikų literatūros skyriaus organizuotoje popietėje „Kaip aš suprantu Laisvę?“. Skaitydami rašytojo Liudviko Jakimavičiaus literatūros tekstą apie sausio 13-ąją prie Vilniaus televizijos bokšto, sužinojo apie lietuvių vienybę. Tekstuose sekdami tos kruvinos nakties įvykių aprašymus chronologine seka sužinojo kodėl TAI įvyko. Kaip ryžtingai buvo nusiteikę susirinkusieji perskaitė Zarasų krašto gyventojo Sauliaus Žalkausko prisiminimuose, publikuotuose laikraštyje „Zarasų kraštas“. Baigę literatūrinę Sausio 13-osios kelionę moksleiviai apžiūrėjo įvykių akimirkas užfiksuotas nuotraukose. Išsirinkę po nuotrauką, pirmiausia jas aptarė porose su draugais. Po to papasakojo visiems dalyviams kas užfiksuota, koks laikas, įvykis, nuotaika. Po pažinties su tragiškos sekmadienio nakties įvykių kronika ir įvykių užfiksuotų nuotraukose aptarimo vyko refleksija. Dalyviai popieriaus lapeliuose užrašė savo emocinę būseną. Papasakojo kodėl vieni jaučiasi liūdni, neramūs, nustebę, susidomėję, kiti – laimingi.
Kūrybinėse dirbtuvėse „Sausio 13-osios naktis piešiniuose“ pavaizdavo tragiškos nakties įvykius, Lietuvos gyventojų vienybę, ryžtą. Moksleivių piešinių ekspozicija bus parengta Vaikų literatūros skyriaus edukacinėje erdvėje.
Zina Černovienė,
Zarasų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė
Nuotraukos Inesos Dumbravienės
…8 valanda ryto mokykloje…Tamsa…Tyla…Lengvas žvakelių liepsnų plevenimas languose… Susikaupimas ir rimtis…Sausio 13-osios aukų nuotraukos…Tylos minutė…Pamažu iš plevenančių žvakių įsižiebia skaičius 13… Taip prasidėjo pirmoji pamoka Salako ugdymo skyriuje. Pamoka, skirta Laisvės gynėjų dienai – kad niekada nepamirštumėme tų, kurie atidavė save už Laisvę...O dar snieguotame kieme “pražydo“ ledinės neužmirštuolės... Skamba dainos apie laisvę....
Priešmokyklinukai visą savo dienos veiklą skyrė Laisvės gynėjų dienai: dainavo dainelę „Nupiešiu Lietuvą“ , žiūrėjo filmą „Sausio 13-osios įvykiai“, spalvino Lietuvos vėliavą, atliko temines užduotėles.